Blog

Çocuk Odalarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuk Odalarında Dikkat Edilmesi Gerekenler
Çocukların kendine özel bir odasının olması özgüveni doğrudan etkilediği uzmanlar tarafından dile getiriliyor.

Aynı zamanda çocukların özel hayat kavramını da doğru anlamasına destek oluyor.Çocuk odaları dekorasyonunda kullanılan mobilyaların kesinlikle sağlık açısından zararlı olmaması gerekir.
Çocuk Odası Özgüveni Arttırır
Çocuğun yaşına uygun detaylara sahip olmalıdır.
 • Mobilyalar kaliteli olmalı
 • Ergonomik ve kullanışlı olmalı
 • Sağlığa zararlı olmamalı
 • Çocuğun yaş grubuna hitap etmeli
 • Kaliteli ve doğru mobilyalar tercih edilmeli
 • Oyun ve çalışma alanının bir arada olmasına dikkat edilmeli
 • Hayal gücünü sınırlamamalı
 • Kaliteli ve sağlıklı yaşam alanları sunmalıdır.
Ergonomik Ve Kullanışlı

Çocukların odasında tercih edilecek mobilyaların kaliteli olması önemlidir. Aynı zamanda ergonomik ve kullanışlı mobilyalar çocukların sağlığını korumaya yardımcı olur.

Onların yaş grubuna uygun olan doğru ürünler tercih edilmelidir. Çocuk odaları için kullanılan mobilyalar ve dekorasyon oldukça önemlidir, kullanılan renkler hem sağlık açısından hem de psikolojik açıdan çocuklar üzerinde etkiye neden olur.

Oyun alanı ile çocuk alanın bir arada olduğu çocuk odasında çalışma masası özenle seçilmelidir. Çalışma alanı oyun alanından uzak olmasının yanı sıra aynı zamanda pencere ve kapı ya da mesafede olmalıdır.

Mutlu Ve Uyumlu Yaşama Katkı
Çocuk odaları aynı zamanda onların hayal gücünü sınırlama getirmeyecek tasarıma sahip olmalıdır. Çocuğun gelişimi ve çevre ile olan etkileşimi sunulan olanaklara bağlıdır.
Odasını iyi bir öğrenme mekanı haline getirmek zeka gelişimine katkı sağlar. İyi bir enerjiye sahip olan çocuk odaları uyku problemini aşmasına bu sayede mutlu ve uyumlu bir yaşama katkısı sağlar.
Ders çalışmaya teşvik ederek okulda başarıyı destekler. Çocuğu rahat ettirecek bir oda sağlamak için tahta oyuncak ve aksesuarlardan ya da doğal malzemelerden faydalanmak dış dünya ile olan iletişimini güçlendirir.
Sade Ama Fonksiyonel

Doğaya yakın bir tasarım çocuğun teknolojiden uzaklaşmasına yardımcı olur örneğin ahşap yatak ya da doğal tekstil ürünleri bu konuda alternatif olabilir.

Gerçek bitkiler yerine doğallık sağlayacak büyük yapraklı duvar kağıdı doğa ile bütünlük sağlamış harika bir oda yaratmaya imkan sağlar.

Duvarlara çizilen çiçek ya da bitkiler unutulmaz anıların oluşmasını destekleyen detaylar olarak ön plana çıkabilir. Çiçek desenli yatak örtüleri, yapraklı nevresim takımları, doğa ile birleşen yastıklar odanın havasını aniden doğal bir alana çevirmek için fırsat sağlar.

Artık kızlar için pembe erkekler için mavi odaların yerini renk cümbüşü aldı. Rengarenk odaların yanı sıra nötr renk seçenekleri ile sade ama fonksiyonel bir oda oluşturulabilir.

Tüm Özellikleri Sağlamalı
Çocuk odaları normal bir oda ihtiyacı olan tüm özellikleri sağlamalı, aydınlatmasından doğru ışıklandırmasına kadar tüm detaylar düşünülmeli.
 • Düzenli dekorasyon
 • Doğru ışıklandırma
 • Yeterli aydınlatma
 • Çocuğun yaş grubuna hitap etmeli
 • Sağlıklı renk dengesi
 • Kullanışlı mobilyalar gibi tüm özellikleri taşımalı
Çocuğun Fikri Alınmalı

Kullanılan mobilyalar fonksiyonel ve modüler olmalı, tekstil ürünlerinde sağlıklı ve doğal kumaşlar tercih edilmeli. Ancak en önemlisi çocuk odaları tasarım ve dekorasyonunda kullanıcının yani çocuğun fikri alınmalı.

Aksesuar ve mobilya alışverişine giderken kesinlikle çocukla beraber gidilmeli ve doğru seçim yapması için yardımcı olunmalıdır. Çocuğun tüm ihtiyaçlarını karşılayan dengeli, sağlıklı ve ferah bir tasarım önemlidir.

Yaratıcılık Becerisini Arttırır

Renk ve kullanılan desenler doğal dokulara sahip olmalı aynı zamanda alerjik reaksiyonlara neden olacak boya ya da parlatıcıdan uzak mobilyalar tercih edilmelidir.

Kullanışlı depolama alanları oluşturmak modüler özelliklere sahip mobilyalar kullanmak özellikle dar odalar için mükemmel kurtarıcıdır.

Çocuğun hayal dünyasını yansıtan konseptlerin seçimi hem dekorasyona bütünlük sağlar hem de yaratıcılık becerisini arttırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.