Blog

Çocuk Odalarında Karyola Seçimi Kriterleri Nelerdir?

Farm Çocuk Odası

Her yaşam alanı düzenlenirken özenli ve dikkatli olmak gerekir. Üstelik bu yaşam alanı bir çocuk odası olacaksa sağlamlık, güvenilirlik ve estetik gibi kaygılar daha fazla yer alır. Çocuk odaları dizayn edilirken en önemli eşyalardan biri karyolalardır. Karyola seçiminde ise dikkatli olunması gereken bazı noktalar vardır. Bu unsurlara dikkat edildiği takdirde hem daha uyumlu hem de daha güvenilir bir kullanımdan söz edilebilir. Hem çocuk odaları hem de genç odası seçimlerinde muhakkak önemli olan başlıca güvenliktir.

Çocuk Odası Karyola Seçimlerinin İlk Şartı Güvenlik

Özellikle bebeklerin uyku sırasında yaptıkları hareketlerden dolayı düşmeye meyilli oldukları gözlemlenmektedir. Bu yüzden de karyolalarda muhakkak belirli bir yaş aralığına kadar korkuluk olmalıdır. Bu, bebekleri özellikle uyku esnasında koruyan ve düşmelerini engelleyen bir kalkan oluşturacaktır. Yatağın yerleşeceği duvar ile yatak arasındaki mesafe doğru ayarlanmalıdır. Aynı zamanda yatakta kullanılan malzemelerin de güvenliği i̇ çine alan sağlık faktörü ile uyumlu olması gerekir. Genç odası seçiminde de yine benzer unsurlar bulunmaktadır.

Kullanışlı Tasarımlar Her Zaman Ön Planda

Moda olan detaylar zaman zaman farklılığa uğrasalar da trend her zaman kullanışlı olan tasarımlardır. Özellikle bebek ve çocuk odalarında ihtiyaçların hızla değişmesi ile birlikte çocukların her yaşına adapte olabilen bir karyola seçmek hem daha ekonomik hem de daha az uğraştırıcı olacaktır. Başlarda bebek odası olabilen çoğu karyola modeli bir süre sonra genç odasına dönüşebilmektedir. Odayı oluştururken bu tarzda bir seçim yapmak etkin ve uzun ömürlü bir kullanım doğuracaktır. Bebek odası karyola seçimi hususunda ise bu detay, ileriye dönük ekonomik anlamdaki bir yatırımdır.

Karyola Seçiminde Sağlıklı Materyal Kullanımının Önemi

Bebek ve çocuk sağlığı konusunda güvenliğin önemli olduğu kadar ara elemanların da büyük bir önemi vardır. Dönem dönem farklı yenilikçi modeller ön planda olsa da bebek ve çocuk odası denince akla ilk gelen muhakkak güvenlik ve sağlıktır. Karyolanın doğal bir maddeden elde edilmesi ve sağlık anlamında tamamlayıcı bir özellikte bulunması oldukça önemlidir. Gereken tüm testlerden geçmiş olan maddelerce üretilen karyolalar çocuklarınızın sağlığını tehdit etmeyen ve güvenle uzun süre koruyabileceğiniz ve kullanabileceğiniz ürünler olarak dikkat çeker. Özellikle doğal ahşabın çocuk odalarındaki yeri tartışılmazdır. Çocuk ve bebek odası karyola seçiminde muhakkak doğal malzemelerle oluşturulmuş olan ürünlere ağırlık verilmelidir. Kız çocuk odası ya da erkek çocuk odası fark etmeksizin sağlık ve güvenlik öncelikli hedef olarak seçilmelidir. Materyallerin doğru kullanıldığı bir çocuk odasında mutlak rahatlık ve sağlıktan bahsedilebilmektedir. Örneğin montessori çocuk odası modelleri içerisinde bir tercih yapacaksanız burada yüksekliğe, doğru materyal kullanımına ve işlevselliğe dikkat etmelisiniz. Aynı şekilde tek yataklı bir oda tercihiniz olacak da aynı unsurlara özen göstermeli, güvenlik ve sağlığı öncelemelisiniz. Bu kıstaslara dikkat edildiği takdirde çocuk odalarında daha sağlıklı bir karyoladan bahsedilebilir. Hem dayanıklı hem estetik hem de ekonomik anlamda bir karyola seçimi büyük bir faydanın ilk basamağı olacaktır.